SeminerlerSeminerler.html

Hakkimda

İletişimiletisim.html
Ana SayfaAna_Sayfa.html
KitaplarımOgrenci.html
 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinin İsletme ve Maliye Bölümlerini 1979 yılında bitirdim.


1975 yılında iş hayatına atıldım. Banka müfettişliği ve yöneticiliğini takiben 30 yıl tekstil, gıda, iletişim, uluslararası taşımacılık ve kimya sektörlerinde üst düzey yönetici olarak görev yaptım. Halen Decasoft A.G. (İsviçre / Türkiye) Şirketinin Genel Müdürü olarak görev yapmaktayım.


Sektörlerinin önde gelen yerli ve uluslararası kuruluşlarında, Firma birleşmeleri ve satın almaları (mergers – acquisitions) ,finansal yapıların kurulması, Finansal planlama, yönetim, bütçeleme, aktif & pasif ve risk yönetimi,  tedarik sistemleri konularında uzmanlaştım.


Yeditepe Üniversitesinde 4 yıl Makro Ekonomi ve Finans dersleri verdim. Halen sürdürmekte olduğum görevimin yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesinde “Yöneylem Araştırması’, “Proje Yönetimi”, Kadir Has Üniversitesi’nde “Ekonomi”, "Kurumsal Kaynak Planlaması", "İletişim" ve “Kriz Yönetimi” dersleri vermekteyim.


Kurum-içi düzenlenen birçok seminerim,   "Managerial Accounting" , “Ticari İletişim ve Raporlama Teknikleri” adlı kitabım ve çeşitli makalelerim bulunmaktadır.


Son kitabım “Güneş Batıdan Doğar” 2020 yılında yayınlanmıştır.

Bir gün yönetici olmayı düşünen herkesin temel muhasebe ve temel finans bilgilerine sahip olması gereklidir. Mali Tablo okuryazarlığınız olmadan bir işi yönetebilmeniz (sahibi bile olsanız)büyük ölçüde şansınıza bağlı olacaktır. Mesleğinizde çok donanımlı olabilirsiniz. Çok da akıllı olabilirsiniz. Ancak eğitimini almadıkça uçak kullanamazsınız. Nedense bakkaldan ekmek almış olmak, insanların yeteri kadar muhasebe ve finans bilgisi olduğuna inanmalarını sağlayabilmektedir. Bu kitap, öğrenciler için hazırlanmıştır. Amerikan, Anglo-Sakson, Kıta Avrupa’sı ve Türk Muhasebe sistemleri ile finans dünyasının temellerini içermektedir.

İster bireysel, isterse kurumsal olsun iletişimsizlik, en zor farkına varılan ve kimsenin kendisine kondurmadığı bir eksiklik türüdür.


İletişim yeteneği, ses güzelliği, resim kabiliyeti gibi doğuştan gelir. Önce ailede, sonra okulda, sokakta gelişir, şekillenir. Her birey aile yapısı, eğitim seviyesi, yaşadığı toplum kesimi ile orantılı olarak iyi – kötü bir iletişim yapısı oluşturur. Bu yapı da, kendisine sağlayacağı sosyal statüsünün temel taşlarından biridir.

 

Ancak konu iş hayatına gelince iletişim para demektir, başarı demektir.

 

Eğer bir odada bilgisayar programı yazıyor, muhasebede fiş kesiyorsanız, durumunuzdan da memnunsanız, çok fazla iletişim üzerinde durmanıza gerek yok. Ama iletişim işinizin bir parçasıysa, ortalama bir iletişim sizi ancak ortalama bir başarıya ulaştırır.


İletişimin Ticarisi olur mu?


Evet, olur ve asla çok konuşmak değildir. İyi laf yaparım, ne versen satarım; züğürt tesellisinden başka bir şey değildir.


Ticari iletişim, odanızın doğru düzenlenmesinden, beden dilinize, vurgularınızdan, giyiminize kadar pek çok şeyi kapsar ve maalesef ana karnında öğrenilemez.

 

Yazılı iletişime gelince ülkemizde durum daha da karanlık!


Benim üniversite yıllarımda, bir iki kişi (genellikle hanım kızlarımız) not tutar, geri kalanlar onlardan alırlardı. Aradan 40 yıl geçti değişen bir şey olmamış.


Sonuçta da insanlarımızın çoğu, bırakın rapor yazmayı, toplantılarda not bile tutamaz hale gelmiş. Üstelik yazmamayı maçoluk sayan bir görsel medya doğmuş.

 

Biz bize benzeriz. Ne İtalyan'a, ne Amerikalı'ya, ne de başka bir millete. Tamamen Türk malı olan bu kitapta hiç bir tercümeye yer verilmemiştir.

 

Gelin, önce kendi başarınız, sonra çalıştığınız kurumun karlılığı ve huzuru, sonra da ülkenizin gelişmesi için iletişim konusuna birlikte bir göz atalım.

 

(Not: İlk baskısı tükenmiştir. İlavelerle yeniden düzenliyorum)

Makale:


Bir ekip olarak hazırlanmış, akademik bir çalışmadır.


İngilizce dilindedir.